Jewellery by Sadé
(Image credit: press)
Dla Elizabeth Taylor,
która przez całe życie kochała biżuterię, klejnoty nigdy nie były trofeami. „Nie sądzę, że jestem właścicielką któregokolwiek z nich” – napisała. „Wierzę, że jestem ich kustoszem, aby się nimi cieszyć, zapewnić im najlepsze traktowanie na świecie, dbać o ich bezpieczeństwo i je kochać.”
Jednak pewnego dnia
hollywoodzka westalka omal nie straciła jednego ze swoich najpiękniejszych klejnotów, historycznej perły La Peregrina. Klejnot odkryty w XVI wieku w Panamie i będący niegdyś własnością królów Hiszpanii, został kupiony przez Richarda Burtona w 1969 roku za jedyne 37 000 dolarów. Aktorka zawiązała sobie La Peregrinę na szyi i tańczyła z radości, po czym zgubiła klejnot w swoim apartamencie w Caesars Palace. Na szczęście szybko znaleziono go w pysku jej pekińczyka, który wziął go za kość i mógł go połknąć w całości.
Elizabeth Taylor’s ‘Boom’ Necklace-cum-bracelet
foto credit : BVLGARI
Amerykańska dziedziczka
Barbara Hutton, kolejna miłośniczka ekstrawaganckich kamieni szlachetnych, kupiła siedem cesarskich szmaragdów, które należały do rodziny Romanowów. Zleciła Cartierowi oprawienie szmaragdów w tiarę, którą nosiła tylko w towarzystwie ulubionych znajomych. Aby wyrazić swoje uznanie jubilerowi, Hutton zleciła pomalowanie swojego Rolls-Royce’a na pasujący szmaragdowo zielony kolor.
„Ludzkość istniała przez miliony lat, nie wyobrażając sobie działania silników parowych, nie przewidując mocy elektryczności, nie zgłębiając korzyści płynących z druku, ale od samego początku dostrzegała potencjał biżuterii.”
Victor Champier, wstęp do książki Les Bijoux, anciens et modernes [Biżuteria starożytna i współczesna] Eugene’a Fontenay (1887)